Aktuality z odboru

Zpět Středočeský kraj ušetří díky rozsáhlému EPC projektu 470 mil. Kč. K úsporám výrazně přispěje ČEZ ESCO

Středočeský kraj spouští jeden z nejrozsáhlejších a investičně největších EPC projektů v Česku, který by měl kraji celkově v příštích deseti letech ušetřit 470 mil. Kč na energiích v desítkách budov. O velkou část úsporných opatření se postará společnost ENESA z holdingu ČEZ ESCO, která zrealizuje tři velké úsporné balíčky. Jen ty kraji v příštích 10 letech ušetří na energiích přes 150 milionů korun. Renovací od ENESA projde celkem 22 objektů a areálů v Rakovníků, Kladně, Příbrami, Zdicích a dalších středočeských městech a obcích. EPC projekt se bude týkat škol, domovů sociální péče nebo třeba rakovnické Rabasovy galerie. Za výši úspor ručí, jako u dalších podobných projektů, dodavatel ENESA.

V Kladně se zmodernizuje Střední odborné učiliště a praktická škola, sportovní gymnázium, trojice průmyslových škol a obchodní akademie, stejně jako poskytovatel sociálních služeb Zahrada. V případě Rakovníka půjde o Rabasovu galerii, Masarykovu obchodní akademii a Střední zemědělskou školu, Střední průmyslovou školu Emila Kolbena a základní školu Rakovník. Součástí projektu jsou i školy a veřejné budovy v dalších částech Středočeského kraje. Například v Mělníku, Křivoklátě, Zdicích nebo v Příbrami.

„S EPC projekty máme ve Středočeském kraji dlouhodobě dobré zkušenosti, například z nemocnic v Mladé Boleslavi a Kutné Hoře. Do projektů energetických úspor krajských budov jsme již investovali přes 3 miliardy korun. Těší nás, že náš strategický přístup k energetické účinnosti byl již potřetí oceněn v soutěži o Nejlepší připravovaný EPC projekt, kterou pořádá Asociace poskytovatelů energetických služeb. Nyní pokračujeme v dalších dvou významných městech našeho regionu – Rakovníku a Kladně. Kraj spravuje stovky budov a postupně chceme rozšiřovat energeticky úsporná opatření i v dalších objektech. Takto ušetřené finance pak můžeme využít na rozvoj kraje, například ve školství nebo modernizaci infrastruktury,“ říká hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Součástí úsporných opatření jsou výměny zdrojů tepla, stavební úpravy (zateplení stěn, zateplení střech a stropů), výměna osvětlení, vzduchotechnika a zpětné získávání tepla pro školské objekty, výměna rozvodů, modernizace regulace teploty v místnostech, úsporná opatření na vodě a kompletní výměna elektroinstalace.

Součástí EPC projektu jsou také fotovoltaické elektrárny, kterými ENESA osadí střechy vybraných objektů o celkovém výkonu skoro 0,5 MW. Solární panely pokryjí střechy většiny rekonstruovaných škol nebo sídla středočeské záchranné služby.

„Municipality a kraje mají o projekty energetických úspor stále větší zájem, z čehož mám velikou radost. Je skvělé, že i tady ve Středočeském kraji si plně uvědomují potenciál energetických úspor a nechtějí zbytečně vynakládat veřejné prostředky na energie. S naší pomocí tak kraje dávají nový kabát školám, centrům sociálních služeb, knihovnám a dalším veřejným objektům, jejichž energetická náročnost neodpovídá dnešním standardům.  Věřím, že tento trend budou následovat i další české regiony. Stále máme v Česku tisíce budov, kterým by EPC mohlo dodat novou moderní tvář,“ uvádí Kamil Čermák, generální ředitel ČEZ ESCO.

EPC projekt nepředstavuje pro Středočeský kraj jen výraznou úsporu veřejných peněz. Celková modernizace budov sníží také emise CO2 a výrazně zvýší komfort pro uživatele objektů. „Školy i další objekty, které jsme pro tento projekt vybrali, jsou často desítky let staré a jejich provoz neodpovídá standardům 21. století. Jejich energetická i stavební modernizace bude znamenat zlepšení jejich energetické náročnosti a stanou se příjemnějším místem pro jejich uživatele. Rádi bychom v podobných projektech pokračovali i v dalších letech,“ dodává Jan Skopeček, náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast regionálního rozvoje, územního plánování, dotací a sportu.

Stavební práce a modernizace budou zahájeny v červnu a budou trvat do konce příštího roku. „Komunikace s krajem je od začátku našich jednání velmi otevřená a konstruktivní. I proto se nám podařilo smlouvu uzavřít v poměrně krátkém čase a již brzy budeme moci zahájit samotné práce. Co do rozsahu se jedná o jeden z největších projektů energetických úspor v České republice. Region s naší pomocí uspoří desítky milionů korun, a navíc výrazně zvýší hodnotu renovovaných nemovitostí,“ vysvětluje Pavol Fraňo, generální ředitel ENESA.

EPC projekt ENESA v číslech:

Garantovaná roční úspora nákladů na energie: 15 mil. korun

Délka poskytování garance úspor:                     10 let

Garantovaná úspora celkem:                            150 mil. korun

Počet objektů/areálů:                                          22

Roční garantovaná úspora v technických jednotkách:

•           Elektrická energie                                1 166 MWh

•           Voda                                                     9 100 m3

•           Plyn:                                                      2 020 MWh

•           Teplo:                                                    1 237 MWh

•           Emise CO2:                                            1 800 tun

Energetické služby se zárukou úspor (z angl. Energy Performance Contracting, zkráceně EPC) zahrnují návrh úsporných opatření, přípravu, realizaci a příp. zajištění financování projektu vedoucí k úsporám spotřeby energie budov. Veškerá rizika projektu nese poskytovatel a v případě, že úspor není dosaženo dle předem stanoveného modelu, hradí rozdíl. Součástí EPC je energetický management. Investice do projektu metodou EPC mají obvykle návratnost 6 až 12 let. Energeticky úsporné projekty řešené metodou EPC od ENESA jen loni ušetřily v ČR náklady na energie v hodnotě 407 milionů korun (v referenčních cenách jednotlivých projektů).

ENESA je zkušeným a úspěšným dodavatelem energetických staveb a lídrem na trhu poskytovatelů energetických služeb se zárukou úspor. Jen v loňském roce ušetřila svým zákazníkům energii za více než 400 mil. korun. Od roku 2005 realizovala celkem 64 EPC projektů, které byly oceněny v řadě soutěží: Chytré město 2021 (Dětská léčebna se speleoterapií v Ostrově u Macochy), Chytré město 2020 (EPC projekt v ČVUT), Český energetický a ekologický projekt 2019 (EPC v Kongresovém centru Praha), Výjimečný EPC projekt 2019 (město Písek) a Nejlepší evropský projekt energetických služeb 2014 (EPC v jihlavské nemocnici). EPC projekty společnosti ENESA snížily uhlíkovou stopu v celkem 526 objektech či areálech o 383 000 tun CO2. ENESA je zakládajícím členem Asociace poskytovatelů energetických služeb, které také předsedá. Od prosince 2015 je součástí ČEZ ESCO. Více o ENESA a.s. na www.enesa.cz

Prezentace ke stáhnutí ZDE.

 

Kontakty

Martina Dytrychová
administrativa
tel.: 257 280 657
dytrychova@kr-s.cz

Odbor životního prostředí a zemědělství

Krajina Středočeského kraje vyniká nad jiné především svou pestrostí. Pahorkatiny a vrchoviny v jižní části přecházejí do nížin podél velkých řek a poté do oblastí pískovcových skalních měst na severu. Základem této různorodosti je složení geologického podkladu, které se odráží i v rozmanitosti přírodních stanovišť a dále i v pestrosti fauny a flóry. Stejně se projevuje i ve způsobech hospodářského využití krajiny, která má v jižní části vyšší zastoupení lesů, zatímco kvalitní zemědělská půda se vyskytuje především v Polabí a v dalších nížinných oblastech.

Bohatství přírodních forem je chráněno prostřednictvím sítě chráněných území. Nachází se zde celkem 6 chráněných krajinných oblastí, z nichž k nejvýznamnějším řadíme Křivoklátsko, které je biosférickou rezervací UNESCO, a Český kras se světově významnými paleontologickými nalezišti. O přírodovědecky význačné lokality menšího rozsahu se pečuje v maloplošných zvláště chráněných územích, kterých je v našem kraji přes 300. Tento počet se v posledních letech znatelně zvyšuje zejména díky vyhlašování evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000. Ochrana estetických, přírodních a kulturních hodnot krajinného rázu, typických pro určité části kraje, je posláním celkem 19 rozsáhlých přírodních parků.

To vše je třeba aktivně chránit pro budoucí generace a cílem nás všech by mělo být toto přírodní dědictví zachovat a rozvíjet do budoucna.

Vzrůstající počet obyvatel totiž spolu s hustotou dopravy a budováním nových průmyslových objektů a komunikací, místy kombinovaným se starými ekologickými zátěžemi, přinášejí značná rizika současné civilizace – znečišťování ovzdušívody, kontaminaci půdy, živelné hromadění odpadů, potenciální ekologické havárie a úbytek volné a vyvážené krajiny. Střední Čechy jsou nejvíce urbanizovaným a industrializovaným celkem republiky. Středočeský kraj proto neustále sleduje vliv průmyslu i zemědělství na životní prostředí a snaží se regulovat zvýšené hladiny hluku i emisí, lokální zdroje znečištění a velké zábory orné půdy, které vyžaduje těžba nerostných surovin či nová výstavba.

Za hlavní opatření ke snižování emisní a imisní zátěže ve Středočeském kraji lze považovat Program zlepšování kvality ovzduší zóna Střední Čechy – CZ02. Dokument podrobně definuje příčiny znečištění ovzduší a stanovuje taková opatření, jejichž realizace povede ke zlepšení kvality ovzduší a k dosažení přípustné úrovně znečištění. Důležitým nástrojem ke zlepšení kvality ovzduší je také spolupráce Středočeského kraje, MŽP a SFŽP formou tzv. kotlíkových dotací, v rámci kterých dochází k poskytování finančních prostředků fyzickým osobám na výměnu stávajících nevyhovujících kotlů na tuhá paliva za nová nízkoemisní topná zařízení. Významnou roli v omezení nárůstu imisní zátěže hraje také podpora monitoringu kvality ovzduší.

K ochraně životního prostředí slouží i tříděný sběr komunálního odpadu a jeho co největší využití. Podle Aktualizace Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje pro období 2016–2025 s výhledem do r. 2035 by měl podíl využitelné složky komunálního odpadu dosáhnout až 50 %.

V posledních letech se Středočeský kraj soustředí také na problematiku sucha a retence vody v krajině, a to mimo jiné zpracováním studií odtokových poměrů, které mají za úkol navrhnout přírodě blízká opatření napomáhající zadržování vody v krajině. Další významnou problematikou, kterou se vodní hospodářství zabývá, je zajištění dostatečného množství kvalitní pitné vody pro obyvatele Středočeského kraje. V této záležitosti jsou zpracovávány koncepční dokumenty navrhující rozšiřování a propojování vodárenských soustav. V neposlední řadě Středočeský kraj podporuje výstavbu, rozšíření a rekonstrukci vodovodních a kanalizačních sítí a ČOV prostřednictvím Středočeského Infrastrukturního fondu.

Středočeský kraj se dlouhodobě věnuje podpoře environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO), aby zajistil co největší informovanost obyvatel a návštěvníků kraje o stavu životního prostředí i o důvodech a způsobech jeho ochrany. Prostřednictvím sítě krajských středisek EVVOdotačních titulů v oblasti ekologické výchovy Středočeský kraj plní vize Koncepce EVVO SK i Státního programu EVVO. K lepší informovanosti obyvatel přispívají také vydávané publikacemapové aplikace o životním prostředí.

Aktuality z odboru