STŘEDOČEŠTÍ PEDAGOGOVÉ MĚLI NAPROSTO UNIKÁTNÍ MOŽNOST NAVŠTÍVIT NEJMODERNĚJŠÍ ENERGETICKÁ DÍLA
Na jedinečné vzdělávací akci se její účastníci seznámili s jednou z největších fotovoltaických elektráren v republice a se zbrusu novým hybridním zdrojem energie Energy nest.
Dne 7. listopadu 2024 jsme v rámci projektu „Implementace dlouhodobého záměru – moderní a kreativní školy ve Středočeském kraji“ uspořádali velmi zajímavý celodenní workshop určený pro celkem 50 pedagogů ze středních škol ve Středočeském kraji. Tématem byl udržitelný rozvoj, trendy a novinky v této oblasti.
Celá akce se uskutečnila díky spolupráci se společností DECCI a.s., energetickou skupinou, která patří k průkopníkům odvětví obnovitelných zdrojů v České republice a od svého počátku si při své práci uvědomuje důležitost inovativních energetických řešení a jejich integrace do našeho každodenního života.
Zúčastněné pedagogy, kteří přijeli v naprosto plném počtu, přivítal majitel a zakladatel skupiny DECCI a.s., Ing. Jarmil Šeba a seznámil je s historií vzniku společnosti, realizovanými energetickými díly a plány do budoucna.
Po něm se slova ujal Ing. Ondřej Mamula, MBA, který je v rámci své výzkumné činnosti na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) také spoluřešitelem projektu Energy nest, jenž realizovala a před pár měsíci na něm zahájila provoz právě skupina DECCI. Jedná se o moderní hybridní zdroj podpůrných služeb výkonové rovnováhy (SVR) o celkovém výkonu 30 megawattů, který je unikátním řešením pro vyšší energetickou bezpečnost a flexibilní využití obnovitelných zdrojů s největším bateriovým úložištěm v České republice. Inovativnost tohoto řešení spočívá v kombinaci hned několika různých technologií, které zahrnují plynové turbíny s motory odvozených od leteckých motorů a bateriové úložiště, které je největší v České republice. Turbíny se zapínají či vypínají dle aktuální potřeby v síti, nicméně jejich reakce není okamžitá a tuto prodlevu vyplňují právě baterie. Technologie spolu komunikují prostřednictvím s partnery vyvinutého řídicího systému, doplňují se a eliminují své slabé stránky.
Návštěvníci se od Ing. Mamuly nejprve dozvěděli zajímavosti o historii a vývoji energetického sektoru a pak již následovalo představení samotného E.nestu.
Poslední a neméně zajímavá přednáška proběhla pod taktovkou Ing. Pavla Macháčka, technického ředitele DECCI. Pavel Macháček účastníkům představil fotovoltaické elektrárny včetně nákladů na jejich výstavbu a provoz, návratnosti investice atd. Pak se zaměřil na fotovoltaickou elektrárnu FVE Vepřek v portfoliu skupiny DECCI, která byla v době zahájení svého provozu osmou největší fotovoltaickou elektrárnu na světě a největší fotovoltaickou elektrárnu v České republice s instalovaným výkonem 35,1 MW.
Po atraktivních a informacemi nabitých prezentacích následovala diskuse a zodpovídání dotazů položených našimi pedagogy. Poslední a vůbec tou nejzajímavější součástí vzdělávací akce byly prohlídky obou zmíněných technologických celků, tedy FVE Vepřek a Energy nest. Účastníci tak měli naprosto unikátní možnost podrobně si obě díla prohlédnout, nahlédli do velínů, bateriových úložišť a rozváděčů, seznámili se s mobilním kontejnerem s fotovoltaickými panely, který je možné kdykoli pomocí vrtulníku převézt na místo, kde např. z důvodu přírodní katastrofy nefunguje elektřina, a který je schopen plně nahradit tento výpadek na kriticky ohrožených místech a zajistit tak provoz všech potřebných zařízení kupříkladu v nemocnicích apod.
Na E.nestu se návštěvníci dokonce stali svědky najíždění motorů z letadla, což byl bezesporu velký zážitek, protože se jedná o nepravidelný a dopředu nenaplánovatelný jev, vyžadovaný stavem elektrické sítě a jejím provozovatelem, společností ČEPS.
Přestože vzdělávací akce trvala celý den, troufáme si říct, že se nikdo ze zúčastněných ani chvíli nenudil, protože byla skutečně nabitá extrémně zajímavými informacemi a zážitky. Jsme rádi, že jsme středočeským pedagogům mohli díky společnosti DECCI a díky projektu IDZ SČK zprostředkovat tuto výjimečnou možnost dozvědět se více o důležitém sektoru energetiky a doufáme, že nabyté informace budou pedagogové moci stejně zajímavě předávat i svým žákům.