Základní odkazy
Související odkazy
Externí odkazy
Kontakty
Kontakty
Ing. Tomáš Macháček, MPA
vedoucí oddělení zemědělství a lesnictví
tel.: 257 280 346, 724 182 785
machacek@kr-s.cz
Agregátor obsahu
Zpět Kampaň prevence šíření moru včelího plodu ve Středočeském kraji 2025
Po dvouleté přestávce, ale celkem již popáté, nabízí Středočeský kraj od 1. ledna 2025 prostřednictvím mimořádného dotačního titulu možnost bezplatného vyšetření včelstev na nebezpečnou nákazu MOR VČELÍHO PLODU. Všechny potřebné kontakty a informace, jako kdy a jak vzorek pro vyšetření odebrat, komu a v jakém čase ho odevzdat, zda a jak je možné získat individuální protokol o vyšetření či kde se dozvíte výsledek, naleznete na webu www.kampanmor.cz.
Kampaň MOR 2025 navazuje na předcházející čtyři ročníky, díky nimž se podařilo odhalit 13 neznámých ohnisek moru včelího plodu ve Středočeském kraji. Vedení Středočeského kraje nyní pověřilo realizací tohoto projektu na základě výběrového řízení Naučné středisko ekologické výchovy Kladno-Čabárna, o.p.s.
Věříme, že i když je úspěch akce postaven na dobrovolnosti, se kterou se zapojíte Vy i včelaři ve Vašem okolí, podaří se nám společně vyšetřit významný počet stanovišť v rámci celého kraje.
Včelařství ve Středočeském kraji
Včelařství
V roce 2021 působilo ve Středočeském kraji 9 319 včelařů s celkem 95 896 včelstvy (z toho 23 komerčních včelařů, tj. majících nad 150 včelstev).
Úly a úloha včelařů se často dědí po generace a způsoby včelaření, které praktikovali naši předci, jsou ovlivňovány moderními trendy. Včelstva v ČR jsou chována v moderních nástavkových úlech či v úlech typu budečák a v kombinovaných úlech typu univerzál.
Středočeský kraj si uvědomuje nezastupitelnou roli včel, význačných opylovačů, pro produkci rostlinné výroby i v rámci udržení ekologické stability krajiny. Snaží se podpořit včelaře ve svém regionu dotacemi směřovanými do včelařství, dříve zejména prostřednictvím Středočeského Fondu životního prostředí a zemědělství.