Agregátor obsahu

Zpět Na zajištění lékařské pohotovosti na rok 2025 je vyhrazeno 45 milionů korun, dalších bezmála 10 milionů dá kraj na záchytky

Na provozování sítě lékařských pohotovostí je v letošním rozpočtu Středočeského kraje vyhrazeno 45 milionů korun. Pohotovosti provozují jak krajské nemocnice, tak další poskytovatelé zdravotních služeb. Pro nemocnice založené Středočeským krajem je vyčleněno zhruba 24 milionů korun, pro ostatní poskytovatele jde o 19,5 mil. Kč. Zbývajících bezmála 1,5 mil. korun zůstane zatím jako rezerva. Dalších 9,9 milionu kraj uvolní na zajištění provozu protialkoholních záchytných stanic. Návrhy na rozdělení peněz dnes schválili krajští zastupitelé.

Lékařskou pohotovostní službu ve Středočeském kraji zajišťují poskytovatelé akutní lůžkové péče, tedy nemocnice, kde jsou v případě potřeby k dispozici navazující odborná vyšetření. Výjimkou je pohotovost v oboru zubní lékařství. Středočeský kraj využívá na svém území dva způsoby zajištění zubní pohotovostní služby, a to buď centrální zejména při nemocnicích, nebo pak v některých regionech službami stomatologů v jejich vlastních ordinacích podle předem zveřejněného rozpisu. „ Lékařská pohotovostní služba je určena pacientům, u kterých dojde k náhlé změně zdravotního stavu nebo ke zhoršení průběhu onemocnění. Středočeský kraj má v současnosti vybudovanou síť pohotovostí, která ročně po covidovém propadu ošetří cca 115 tisíc občanů,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík. Pohotovost ve Středočeském kraji za loňský rok vyhledalo přes sto patnáct tisíc lidí. Lékaři ošetřili přibližně 44 tisíc dětí a zhruba 56,5 tisíce lidí využilo pohotovost pro dospělé. Kolem 15 000 návštěv za loňský rok evidují zubní pohotovosti. Souhrnné informace o místech, kde mohou lidé vyhledat pohotovost, včetně provozních hodin, jsou na webu Středočeského kraje na tomto odkazu.

Zastupitelé dnes schválili také rozdělení peněz na zajištění provozu protialkoholních záchytných stanic. Jde o takzvané činnosti nehrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Na pokrytí provozu záchytek je vyhrazeno 9,89 milionu korun.

Činnost protialkoholních záchytných stanic není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění a podle zákona za zajištění této služby odpovídá v plném rozsahu kraj. V regionu jsou celkem dvě plnohodnotné záchytky a kladenská nemocnice disponuje tzv. expektačními lůžky. Provoz je náročný nejen po ekonomické stránce, neboť pobyt na záchytce je tzv. za přímou úhradu, ke které však vzhledem ke skladbě klientů ne vždy dojde, ale i po té personální. Všem zaměstnancům tak patří mé velké poděkování,“ zkonstatoval náměstek pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík. Středočeský kraj zajišťuje tuto službu při nemocnici v Mladé Boleslavi a prostřednictvím Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram. V kladenské nemocnici jsou pak podnapilým lidem k dispozici takzvaná expektační lůžka, na nichž mohou krátkou dobu pobývat. Zastupitelé schválili návrh na rozdělení financí: částku 1 725 000 Kč získá Oblastní nemocnice Kladno, 4,5 milionu korun získá Oblastní nemocnice Mladá Boleslav a Centrum sociálních a zdravotních služeb města Příbram dostane 3 660 000 Kč.

Naše projekty

Agregátor obsahu

Bezpečný středočeský kraj  

 

logo projektu fandimat  

 

 

Agregátor obsahu

Videa z kraje

Krajský geoportál nabídne informace o silnicích
Práce na mostu v Sázavě pokračuje dle plánu
U Neratovic pokračuje oprava silnice
Cestující v kraji mohou využívat deseti měsíční kupóny
Kulturní léto Středočeského kraje je v plném proudu
Britský velvyslanec navštívil Hrabalovo Kersko
344.díl, Středočeské noviny, 30.10.2023

Úřední hodiny pro veřejnost

Po, St:
8:00-17:00
Út, Čt:
8:00-15:00
Pá:
8:00-13:00

Středočech - mobilní aplikace